Strona główna  Poradnik > okna PCV
              Jakie okna PCV wybrać? Pięcio, sześcio, siedmiokomorowe, dwuszybowe, trójszybowe? Czy inwestować w montaż energooszczędny? Przez stolarkę ucieka około 15% energii czyli porównywalnie do ilości ciepła uciekającego przez ściany(17%).
Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem tego elementu budynku.
      Według badań Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska najbardziej opłacalne ekonomicznie (rok 2012) jest stosowanie stolarki na profilu pięciokomorowym o współczynniku U= 1,0W/(m2*K) i pakiecie szybowym U=0,6W/(m2*K). Czas zwrotu szacowany na 9,1 lat. Przy wyborze stolarki należy pamiętać aby zwrócić uwagę również na parametry ramki dystansowej. Różnica w izolacyjności całego okna w którym zastosowano najtańszą ramką aluminiową i energooszczędną może wynosić nawet 10%. Także należy zwracać uwagę nie tylko na parametry ramy i szyby ale również ramki dystansowej. Liniowy współczynnik przenikania ciepła dla ramki aluminiowej wynosi 0,07[W/mK] a np. firmy swisspacer-v  0,028
[W/mK].
      Z mostkiem cieplnym na ramce dystansowej wiąże się też osłabienie parametrów okna wraz ze wzrostem ilości kwater w oknie. Dla okna 1800x2400mm o tych samych wymiarach zewnętrznych ale o dwóch kwaterach będzie to 9% pogorszenie izolacyjnośći cieplnej.
      Poza parametrami poszczególnych elementów okna ważny jest montaż okna. Badania wykazały że najkożystniejsza lokalizacja wewnętrznej części okna względem lica muru to 40mm poza nim w warstwie izoalcji cieplnej. Dalsze wysunięcie nie będzie skutkować polepszeniem izolacyjności. Jeżeli nie zdecydujemy sie na montaż na kotwach przy wysunięciu 40mm warto wysunąć okno o 20mm licząc o jego zewnętrznej części. 

    Obecnie producenci posiadją w sprzedaży okna z potrójnym pakietem szybowym. Zastosowanie takich okien ma obecnie sens jedynie w budynkach które będą również chłodzone. Ponieważ pakiet trójszybowy ma mniejszy współczynnik przepuszczalności energii całkowitej gG= 0,6  (podwójne szklenie 0,75) to ilość energi słonecznej docierającej do pomieszczenia w zimie będzie mniejsza niż dla okna z podwójym pakietem. Jednocześnie podniesiona izolacyjność okna nie zrekompensuje tych strat. Mają one uzasadnienie jedynie w pomieszczeniach chłodzonych dzięki czemu będziemy wydawać mniej na klimatyzację w lecie ze względu na ograniczenie enegii cieplnej dostającej się do pomieszczenia.
    Okna trójszybowe będą miały jeszcze uzasadnienie w pomieszczeniach od strony  północnej  gdzie bezpośrednio nie będzie docierać słońce.


                                                                                                 

copyrights ekoarchitekci 2011